Katlamäe ürgloodusmatk ennemuistsetel radadel

Matka nimetus: KATLAMÄE ÜRGLOODUSMATK ENNEMUISTSETEL RADADEL
Matkateekonna orienteeruv pikkus: 10 km
Asukoht: Linnuraba LKA, Adila küla, Kohila vald, Raplamaa

See on matk kõikidele ürglooduse-, muinasajaloo- ja mütoloogiahuvilistele!

Midagi saladuslikku ja eriti iseäralikku – Katlamäe soosaar oleks justkui mingi verstapost siinilma ja teispoolsuse vahel. Keskkond pole enam selline nagu meie ilmas, kuid pole veel ka päris selline nagu sealses ilmas. Tegemist olekski siis justnagu mingi piirialaga. Kui Katlamäge poleks olemas, siis tuleks ta tingimata välja mõelda. See on matk muinasjutumaale, kus hiliskevadisel-suvisel ajal õitseb palju erinevaid käpalisi ja siledaid tondipäid, kus asuvad saladuslikud kivikuhjatised, kus kasvavad nõiduslikud tammed ja iidsed pärnasalud. Matka jooksul laulame mitmetes kohtades (sulnite ja saladuslike paikade veeres) KANDLE saatel arhailisi Kalevipoja ajastuga seotud kalevalariimilisi laule niisamuti ka lõike meie eeposest endast, et tunnetada seeläbi paremini kõigi oma seitsme meelega kohapaikade erilisust ja iidsust. Sulandume iidsete laulurütmide ja helide kaudu kohapaiga endisaega, et luua sel moel sild oma esivanemate kuldajastuga.

Tondipea nurmega ja kui on suve keskpaik (jaanikuu keskpaigast kuni heinakuu keskpaigani) siis võib siin täies hoos õitsemas näha sinist värvi harulduskaunitare – sildedaid tondipäid (dracocephalum ruyschiana). NB! mõnes kohas võib kasvada üksikult isegi veelgi haruldasemaid valgeid isendeid (nn valgekarvaseid siledaid tondipäid), mille olemasolust muu maailm ametlike kanalite järgi ei tea hetkel midagi. Sel ajal on kogu nurme maastik ebaharilikult siniseks värvunud ja mõjub eemaltvaatajale üsnagi ebamaiselt.

Siinsetel soosaartel õitsevad kaunid kuldkingad, Kitsaru soos võib näha kasvamas eri värvi (valget, roosat ja peedikarva punast värvi) kahkjaspunased sõrmkäppasid (dactylorhiza incarnata), Tondipea nurmel kasvavad haruldased sinise-ja valgevärvilised siledad tondipead (dracocephalum ruyschiana) ja tõmmud käpad (neotinea ustulata). Väärib märkimist seegi, et siledate tondipeade valget värvi variatsioon on väga haruldane kogu maailmas. Ühel siinsel soosaarel asuvad saladuslikud kivikuhjatised meenutavad oma ebatavaliselt tiheda ja eriskummalise paigutusega justnagu mingisugust kosmilise malelaua mustrit. Omaette lummav on koht, kus kasvavad siledad tondipead. Videviku ajal värvub kogu selle nurm ebaharilikult siniseks ja mõjub seeläbi vägagi ebamaiselt.

Lisaks loodusega tutvumisele räägime matkal põgusalt kohalikest teadaolevatest legendidest, muinaseestlaste mütoloogiast, siinsetest jumalustest ja haldjatest ning vanadest traditsioonidest. Niisamuti riivame servapidi ka Muinaspõhja mütoloogiat. Lõunapausi ajal keedame Katlamäel väeteed Eestimaa loodusmaastikul kasvavatest taimedest.

Kõigi matkal osalejate soovi korral on võimalik matka lõpus lisatasu eest tellida endale rikkalik mahedatoiduline õhtusöögilaud Lau külas. Õhtusöögi hinnad alates 10 eurot inimese kohta. Lisaks ka suitsusauna kasutamise ja ööbimise võimalus. Suitsusaun – 150 eurot õhtu. Suitsusaunaks on idüllilise veekogu ääres paiknev arhailise väljanägemisega puumajake, millel on samuti oma kandev roll selles Ajamatkade poolt loodud ajarännakus, mis viib meid tagasi ammuste aegade juurde.

Matka suveperiood 01.05-30.10

Matka talveperiood 01.12-01.03

Soovituslik osalejate arv 8-12 inimest. Hind ühe inimese kohta 33 eurot. Hind kätkeb endas matkajuhiteenust (2 matkajuhti) koos regilaulmise ja kandlemänguga ning väetee joomist. Matk kestab kuni 9 tundi. Matkateekonna orienteeruv pikkus 10 km (vastavalt teelolijate soovile saab matka kas pikemaks või lühemaks lõigata, nii ajaliselt kui ka vahemaadest lähtuvalt).

NB! Võimalik kokku leppida ka plaaniväliseid aegu. Selleks andke oma soovidest aegsasti teada.

Matkale registreerimiseks saada kiri e-posti aadressile: marek@ajamatkad.ee.

Heade matkasoovidega

Ajamatkad

Comments are closed.

English