Härgla matk

Matka nimetus: HÄRGLA MATK
Matkateekonna orienteeruv pikkus: 7 km
Asukoht: Härgla, Juuru (Härküla) raba, Mahtra LKA, Juuru vald, Raplamaa

Käime ära tammederohkel Raudsepamäel, tammede-pärnade-kaskederohkel Annimäel ja põhiliselt tammede ja kuuskedega kaetud Lambasemäel. Kõigil neil kolmel soosaarel kasvab iidne haldjailmeline salumets. Neist kolmest ongi vahest Lambasmäe soosaare puistu rohkem valgusküllasem ja puisniiduilmelisem, teiste kahe soosaarte puistu on tihedam. Lambasmäe nime järgi oletades võib arvata, et siin võidi karjatada kunagi lambaid. Eriti ebamaiselt ja pühalikult mõjuvad kõikjal kasvavad vanad tammepuud. Raudsepamäe läänenurgas moodustavad nad näiteks koguni korraliku püha hiiepaika meenutava tammesalu. Nii Annimägi kui ka Raudsepamäe nimelised soosaared asuvad justkui maailma serva peal, ühel pool äärt on Atla jõgi ja rabametsad-lodumetsad, teisel pool aga juba lage Juuru (Härküla) raba. Just see lage raba ja sealne avarus tekitavadki tunde, justkui oleksid omadega kuskil maailma serva peal. vaatamisväärustest vaatame üle Raudsepamäe Tammekala tamme (meenutab tõesti nagu mingit suurt avatud suuga kala) ning Annimäe Puusahööritaja ja Peapööritaja tammed, mis oma vanusega küünivad mõlemad kuni 200-aastani. Annimäe nimest lähtudes võib oletada, et kunagi võis Annimäel mingi püha hiis asuda. vähemasti kõik Anni-nimelised kohad Eestimaa pinnal kannavad endaga kaasas pühaduse pitserit, sinna on ande pandud ja neid on pühaks peetud. Samasuguse minevikuga võib sestap olla ka Annimägi. Sestap on ka annid nii Metsavanale kui ka loodushaldjatele siin omal kohal. Nende paikade puutumatus ja simajas ürgne ilu võib ka kõige kõvema ja ülbema mehe siin maamunal hetkeks sõnatuks võtta. Midagi siin on. Midagi salapärast, muinasjutulist, iidset ja puutumatut on nendese paikadesse sisse kodeeritud. Võtme selle koodi dešifreerimiseks saab igaüks ise leida ja seda läbi selle, kui loob vahetu kontakti ümbritseva loodusega, n.ö. teda kõnetades. Varakevadisel aastaajal (aprilli lõpust mai keskpaigani) on pea terve Raudsepamägi kospurohu õites. Need lilled on võrdlemisi haruldased, iga metsa alt neid ei leia, nad kasvavad vaid niiskemates salumetsades. ja ilu poolest pole neile sel aastaajal võrdset.

Matka jooksul laulame mitmetes kohtades (sulnitel haldjailmelistel soosaartel) KANDLE SAATEL arhailisi kalevalariimilisi regilaule, et tunnetada seeläbi paremini kõigi oma seitsme meelega kohapaikade erilisust ja iidsust. Sulandume iidsete laulurütmide ja helide kaudu kohapaiga endisaega, et luua sel moel sild oma esivanematega.

Lisaks loodusega tutvumisele räägime matkal põgusalt kohalikest teadaolevatest legendidest, muinaseestlaste mütoloogiast, siinsetest jumalustest ja haldjatest ning vanadest traditsioonidest. Niisamuti riivame servapidi ka Muinaspõhja mütoloogiat. Vahepealse aja, kui liigume Raudsepamäelt Annimäele, saame imetleda hunnituid vaateid Juuru (Härküla) rabale. Seenehooajal on soosaarte metsad puravikurikkad ning jõhvikate hooajal (aprillist-maini ja augstist novembrini) jõhvikmarjarikkad. Lõunapausi ajal keedame Annimäel väeteed Eestimaa loodusmaastikul kasvavatest taimedest.

Matka lõpus saab lisatasu eest tellida endale rikkalliku mahedatoidulise õhtusöögilaua Lau külas. Matkalistel, kes soovivad õhtusööki tellida, paluks sellest vähemalt kolm päeva enne matkapäeva teada anda ja paluks neil teada anda ka sellest, millised on nende õhtusöögi eelistused. Lisaks ka suitsusauna kasutamise  ja ööbimise võimalus. Suitsusaunaks on väga arhailise väljanägemisega idüllilise veekogu ääres paiknev majake, millel on samuti oma kandev roll selles Ajamatkade poolt loodud ajarännakus, mis viib meid tagasi ammuste aegade juurde.

Matka suveperiood 01.05-30.10

Matka talveperiood 01.12-01.03

Soovituslik osalejate arv 8-12 inimest. Hind ühe inimese kohta 33 eurot. Hind kätkeb endas matkajuhiteenust (2 matkajuhti) koos regilaulmise ja kandlemänguga ning väetee joomist.

NB! Võimalik kokku leppida ka plaaniväliseid aegu. Selleks andke oma soovidest aegsasti teada – marek@ajamatkad.ee.

Pilte saad suuremalt vaadata pildile klikkides

Comments are closed.

English