1 päevane bussireis Kalevipoja jälgedes (osa 1)

1-päevane ringreis Eestimaa rahvuskangelase Kalevipojaga seotud paikadesse

Ringreis tutvustab Kalevipojaga seotud paikasid Lääne-Virumaal, Jõgevamaal ja Tartumaal. Ringreisi ajal laulame mitmetes kohtades arhailisi Kalevipoja ajastuga seotud kalevalariimilisi laule niisamuti ka lõike meie eeposest endast, et tunnetada seeläbi paremini kõigi oma seitsme meelega kohapaikade erilisust ja iidsust. Sulandume iidsete laulurütmide ja helide kaudu kohapaiga endisaega, et luua sel moel sild oma esivanemate Kuldajastuga.

Ringreisi plaaniline kuupäev (2017):

9.september (L)

Ringreisi aja saab kokku leppida ka plaaniväliselt, selleks palun võtta meiega ühendust – marek@ajamatkad.ee

Väljasõit Tallinnast kell 7:30 hommikul.

Ringeisi jooksul külastame Lääne-Virumaal asuvat Neeruti Sadulamäge ning Neeruti Ees-ja Tagajärve, Jõgevamaal asuvat Kassinurme Kalevipoja sängi ning seal lähedal asuvat Kassinurme hiiepaika ja Kalevipoja lingukivi, käime ära Kääpa jõe silla juures, et silmata veevoogudes Kalevipoja mõõka, külastame Kääpa külas asuvat Kalevipoja Teemaparki, vaatame üle Tartumaal Saadjärve ääres asuva keskmise Kalevipoja lingukivi, mille juurde kulgeb tee mööda idüllilist põlispuudega ääristatud Saadjärve kagukallast, niisamuti külastame Alatskivi Kalevipoja sängi ja Alatskivi järve ääres asuvat Punast allikat ning käime ära Kallaste linnas asuvatel liivakivipaljanditel ja imetleme sealseid hunnituid vaateid Peipsi järvele. Ringreisil möödume Assamalla juures ka Kalevipoja hobuse jäänustest ja jälgedest (tasasel maal olevad künkad ja lohud) ja näeme voorterikka Jõgevamaa kaunimaid vaateid.

♦ Neeruti Sadulamägi, Ees-ja Tagajärv: Lääne-Virumaal Neeruti maastikukaitsealal asuv Sadulamägi on Kalevipoja sängi tüüpi mägi. Nimetatud mägi olevat legendi järgi tekkinud Kalevipoja hobuse sadulast. Oletatavasti võib selle mäe näol tegemist olla muinaseestlaste kantsiga, kuigi arheoloogiliselt pole seda kohta veel uurida jõutud. Mäe all asub maaliline Eesjärve ja sellest veidi eemal lääne-loode suunas Tagajärv. Siinne kant on looduskaunis ja mägederohke. Mäed on siin järsuilmelised ja neid katavad vanad salumetsad.

♦ Kassinurme Kalevipoja säng: Jõgevamaal Kassinurme ja Patjala küla juures asuvat Kalevipoja sängi peetakse vanade eestlaste linnaasemeks ning arheoloogilistele leidudele tuginedes jääb selle intensiivsem kasutusperiood I aastatuhande teise poole ja II aastatuhande alguse (13.sajand) peale Kristust vahele. Linnaaseme juurde on rajatud muinaslinnuse osaline rekonstruktsioon. See paik ja siinne ümbruskond on rikas Kalevipojaga seotud legendide poolest. Rahvajutt räägib, et kui ta ennemuiste siitkandist väsinuna mööda jalutanud, otsinud ta silm sobivat magamisaset. Siinse mägise maa tõttu polnud tal selle leidmine aga küllalt lihtne. Ta üritanud seda kuuskedest tehtud kühvlite abil endale ise valmistada, aga ka see oli vaevaline ja tema töö ei edenenud. Sestap hankinud ta ühe metslooma seljast endale naha, millest ta siis vamistanud endale nahkpõlle. Niiviisi selle põlle abil kandnudki ta mulda, et nõndaviisi endale siia paras säng kujundada.

♦ Kalevipoja silmapesukauss: Sängi külje all asub Kalevipoja silmapesukauss ehk Põhjatu org – looduslik süvend, kust ei kao vesi ka kõige kuivemal aastaajal. Seda kohta nimetatakse ka Sulglohuks ehk Sölliks. Vanarahva jutu järgi olevat teada juhtumeid, kus lehmad ja härjad allikasse jooksnud ja kadunud sinna igaveseks. Ka olla kevadeti hommikvalguses juhtutud siin nägema, kuidas kohalikud veehoidjad vee peal istudes omi juukseid sugenud.

♦ Kalevipoja lingukivi: Sängist veidi eemal, umbes poole km kaugusel, asub metsade ja mägede vahel Kalevipoja lingukivi. Seesinase lingukivi olevat Kalevipoeg tahtnud Kuremaa järve visata. Kuna aga kivi viskamise ajal katki läinud, siis üks osa sellest jäi siia Kassinurme mägede vahele lebama, teine osa aga olevat praegu Kuremaa järve ääres. Kivil olla ümber ühtlane punane triip – see pidavatki rahvasuu järgi olema lingunööri jälg.

Kassinurme hiiepaik ja kolm kultuskivi: Hiiepaik asub linnamäest umbes paarsada meetrit lõuna-kagu suunas ja seda loetakse Eestimaa üheks kõige vanemaks. See avastati asula rajamisel. Paikkonnas asuvad tugevad maaenergia väljad. Hiies olevad pühad kivid moodustavadki selle jõuvälja keskuse.

♦ Kääpa jõgi: Jõgevamaal asuvas Kääpa jões on legendide järgi peidus Kalevipoja mõõk. Ühe legendi järgi olevat Kalevipoeg siin jõe kaldal vaenlast jälitades kõhuli heitnud, et kustutada oma janu jõevee joomisega. Vaenlased kasutasid aga ära selle hetke ära ja raiusid tal jalad ostast. Veel põlvenukkidel joostes üritanud Kalevipoeg vaenlastele kätte maksta, siis aga nõrkenud ja kukkunud ning enne lõplikku verest tühjaksjookmist visanud oma mõõga Kääpa jõkke selle sõnumiga, et see seal tema tegudest tulevastele põlvedele teada annaks ja mitte vaenlaste kätes ei aheneks. Veel kaua nägid meie esivanemad siist Kääpa jõest mõõka helkimas ja pidavat ka veel tänapäeval mõnele õnnelikule end näitama.

♦ Kalevipoja Teemapark: Jõgevamaal Kääpa külas olev Kalevipoja Teemapark on parim koht, kus tutvuda eeposega „Kalevipoeg” ja selle tagamaadega ning jalutada selleteemalises seikluspargis. Teemapark koosnebki Kalevipoja muuseumist, varakambrist ja Krati seikluspargist. Varakambrist saab endale soetada kohalikku käsitööd.

♦ Saadjärv ja keskmise Kalevipoja lingukivi: Tartumaa ja Jõgevamaa piiril olevat Saadjärve iseloomustab Fr. R. Kreutzwald kui püha veekogu. Paik on seotud mitmete Kalevipoja legendidega. Kalevipojale ulatus Saadjärv saapasääreni. Siin järve ääres olevatki leidnud aset Kalevipoja ja tema kahe venna (eeposes mainitud, kui keskmine ja vanem Kalevipoeg) vaheline jõuproov, mille käigus visanudki selle kivi Saadjärve mõisapargi veerde keskmine Kalevipoeg.

♦ Alatskivi Kalevipoja säng, Alatskivi järv ja Punane allikas: Tartumaal Peatskivi küla juures asuv Kalevipoja säng on üks ilmekamaid omataoliste seas. Arheoloogilistele leidudele tuginedes olevat sängil asunud ennemuiste vanade eestlaste linnus. Linnamägi olnud kasutusel tõenäoliselt juba enne I aastatuhande keskpaika peale Kristust. Mäe hilisem asustusperiood jääb peamiselt 10.-12. sajandisse. Siin ümber on olnud ka suur muinasasula. Rahvasuu teab rääkida, et mäe peal olevat ühe suure inimese ase. Kalevipoeg olla selle puhkeaseme endale siia ise valmistanud Peipsi järve äärest toodud liivast. Pärast seda, kui ta oli sortsidega võitlemise lõpetanud, olnud ta nõnda väsinud, et vajas puhkust. Nõnda ta siis võtnudki Peipsi kalda juurest enesega siia kaasa kuuehõlmaga liiva ning siis sellele liivaasemele uinunudki.

Alatskivi paisjärv toidab vaatleja hinge oma idülliliste vaadetega ja üleüldise looduskaunidusega. Järve põhja-ja loodekaldal kasvavad põlispuud, põhjakaldal asub veel teinegi muinaseestlaste linnamägi (nn Alatskivi linnamägi), mis samuti ühe legendi järgi olevat seotud Kalevipojaga. Selle olevat valmis ehitanud Kalevipoeg ja Sulevipoeg. Teise pärimuse järgi elanud linnuses Mustkuningas.

Punane allikas voolab välja Alatskivi paisjärve põhjakaldal asuvast keskdevoni liivakivi paljandist. Allikaveega on ravitud silmi ja seda on peetud pühaks. Tegemist võib olla muistse ohevrdamiskohaga.

♦ Peipsi järv ja Kallaste liivakivipaljand: Peipsi järve kasutas Kalevipoeg korduvalt selleks, et Venemaalt laudu tuua. Järvevesi ulatunud talle poole kehani.

RINGREISI HINNAD::: 40 eurot tavahind ja 30 eurot (pensionär, õpilane ja üliõpilane). Koolieelikule on üritus tasuta. Lisainfo ja registreerimine: Marek Laimets, tel. 56 659 543, e-mail: marek@ajamatkad.ee.
 
Bussi suurus sõltub osalejate arvust.
 
Hind sisaldab:
– bussisõitu
– reisijuhi-giiditeenust
– Kalevipoja Muuseumi külastust (pilet koos giiditeenusega)

Lisatasu eest:
– mahedatoidulist lõunasöömaaega (salat, supp ja magustoit) Kalevipoja Muuseumis. Lõunasöömaaeg koosneb: Siilisupp – Kalevipoja temaatikale tuginedes välja mõeldud ja auhinnatud supp. Kohalik tooraine. Veidi teistmoodi tavalistest suppidest. Terav! Koduigatsus – magustoitu maitstes võimalus ära arvata, millist toorainet on kasutatud. Kohalik. Maitsev! Salat – kohalikust toorainest vastavalt aastaajale. Omaküpsetatud leib – kohalikust rukkist, traditsiooniline! hind 5 eurot. Palume ette tellida!

– võimalik tellida Tallinnast (Mamo cateringist) päeva peale kaasa piknikukorvi näol kergeid suupisteid (söök-jook). Huvi korral küsige menüüd. Saab kokku panna endale sobiva valiku. Palume ette tellida!

Ringreisi juhib Marek Laimets

Comments are closed.

English