Kalevipoja jälgedes 2.osa – 2-päevane bussireis Kalevipojaga seotud paikadesse

2-päevane ringreis eesti rahvuskangelase Kalevipojaga seotud paikadesse

Ringreis tutvustab Kalevipojaga seotud paikasid Ida-Harjumaal ja Lääne-Virumaal. Ringreisi ajal laulame mitmetes kohtades arhailisi Kalevipoja ajastuga seotud kalevalariimilisi laule niisamuti ka lõike meie eeposest endast, et tunnetada seeläbi paremini kõigi oma seitsme meelega kohapaikade erilisust ja iidsust. Sulandume iidsete laulurütmide ja helide kaudu kohapaiga endisaega, et luua sel moel sild oma esivanemate Kuldajastuga.

Väljasõit Tallinnast kell 7:30 hommikul.
Ringeisi esimesel päeval külastame Tallinna juures Irus asuvat Iru ämma, tutvume Ida-Harjumaal asuva Sõitme küla Kalevikiviga, käime ära Turje keldri juures, külastame mereäärset Juminda Koljuvare, niisamuti mere äärses kaldavees asuvat Odakivi ja Painuva kivi, teeme tutvust Lääne-Virumaal asuvat Paistemäe ja sealse Külmaallikaga. Ringreisi teisel päeval astume läbi Lääne-Virumaal Korjuse küla lähedal asuvast Hiiealuse metsast ja saame osa sealsest hingestatusest, teeme tutvust Kallukse Lodikiviga ja sealse Loobu jõe äärse Külmaallikaga, vaatame üle Assamalla küla juures mõningad Kalevipoja hobusega seotud kohad (tasasel maal olevad künkad ja lohud), niisamuti külastame Porkuni lähedal olevat Ratasjärve ja Jõepere küla juures asuvaid Kalevipoja allikaid, käime ära Neeruti Sadulamäel ning Neeruti Ees-ja Tagajärve juures ja viimase kohana teeme tutvust Ida-Harjumaal asuva Kalevineitsi muistenditega seotud Kupukiviga. Ringreisi jooksul saab imetleda kauneid vaateid merele ja nautida avarusi ja avaraid maastikukumerusi Kallukse, Jõepere ja Assamalla juures.

Saabumine Tallinnasse õhtul orienteeruvalt kell 22.00.

Iru ämm. Iru ämmaks nimetatakse naisekujulist kivi Iru linnamäest põhjas. See on Kalevipoja muistenditega seotud paik, mille sündmustikku on Kreutzwald maininud ka eeposes. Muistendite järgi tekkinud kivi sinna, kui Linda, põgenedes Soome Tuuslari käest, ühel hetkel väsimusest Iru mäel Jumala poole pöördunud ja palunud teda, et see teda vastumeelse austaja käest päästaks, mispeale siis Jumal muutnudki ta kiviks. Et tagada endile nn. „õnnelik läbiminek”, pidid inimesed ennevanasti Iru mäe juures enne Pirita jõest läbi minemist ohverdama sellele kivile. Tasub siiski teada, et tolleaegset kivi kahjuks tänapäeval enam ei ole, kuna see lõhuti 19.saj teises pooles jaanitule tegemisega ja selle tükke kasutati hiljem Iru silla ehitamisel. Tänapäevase koopia kunagisest Iru Ämmast on aga valmistanud skulptor Juhan Raudsepp ja see on pandud 1970.a samale kohale kus ennem asunud Iru Ämm.

Sõitme Kalevikivi. Suur rändrahn Tülivere kaldal Leesi tee lähedal. Rahvasuu teab rääkida, et see seisab (visuaalselt tänapäeval siiski ei paista, kuid võib olla on kivi ka selle aja jooksul allapoole vajunud) või olla kunagi seisnud väikeste kivide peal. Kalev olla selle Soomest siia visanud. Teise nimetusena teatakse sel olevat ka Metsamemme mängukivi, millega viimane olevat visanud siinse pangapealse serva juures magavat Kalevipoega.

Turje kelder. Turje kelder teatakse olevat kui üks olulisemaid Lahemaa jugasid: vesi langeb siin u. 4 meetri kõrgusest liivakivikaldast. Vee ja jää koostoimel ongi siia aja jooksul tekkinud selline huviväärne koobas, mis eemalt vaadatuna meenutabki justnagu mingit muinassjutulist keldrit. Rahvasuu teab rääkida, et Turje kelder olnud ennemuiste Vanapagana viinakelder, kus vee asemel voolanud viinavedelik ja mida müüsid möödaminejatele lummavalt kaunid sortsineidised. Siin teatakse olevat olnud muistendite järgi ka tõsine Kalevipoja-Vanapagana vastasseis, kus läinud võitluseks ja kus Kalevipoeg vastasest jagusaamiseks omi laudu kasutanud ning tänu lähedal olnud siili abile siis ka serviti lööke jagama asunud, mispeale siis just sel viisil Vanapaganast jagu saanud. Tasub märkimist, et ühe kohapaiga nimetusena on siin kinnistunud veel ka näiteks Siilikõrve nimetus.

Juminda Koljuvare. Juminda poolsaare tipus olev hiiglaslik kivihunnik, mis olevat legendide järgi siia kokku kantud Kalevineitside poolt. Teise legendi järgi olevat see ka Kalevipoegade mänguplats. Siin lähedal on ka kultuskivi.

Odakivi. Rändrahn Pärispea poolsaarel mere ääres. legendide järgi kõrvuti Painuva kiviga Kalevipoja üks olulisemaid ja suuremaid viskekive. Odakivil on kõrgust 5,0 m, pikkust 8,4 m, laiust 5,4 m, ümbermõõt veepinnal 20,8 m ning maksimaalne ümbermõõt 22,0 m.

Painuva kivi. Rändrahn Pärispea poolsaarel mere ääres. Legendide järgi kõrvuti Painuva kiviga Kalevipoja üks olulisemaid ja suuremaid viskekive. Painuva kivi on mahu poolest Eestimaa üks suurimaid rändrahne, mahub esikümnesse. Rahnu ümbermõõt on 34,1 m, pikkus 12,2 m, laius 11,1 m ja kõrgus 5,2 m ning maht 340 m³.

Paistemägi ja Külmaallikas. Paistemäel Sagadi tuuleveski taga Külmaallika läheduses peab kelder olema, kus vanades kirjades seanaha peal on kirjas kuidas rahvas siinmail ennemuiste elanud. Paik on seotud ümberkaudsete kohanimede poolest kalevite ajastuga, ka legendiliselt on nende paikade ümber palju Kalevipoja muistenditega seotud kohti – siin asub ka näiteks Kaleva talukoht. Külmaallikas asub Paistemäe kirdeserva veeres.

Korjuse Hiiealune (Iiealune), ohvrikivid ja saladuslik Algemets. Kalevipoja pärimustega lähedalt seotud Lemuselja lähedus sellele paigale annab aluse ka see piirkond arvata osaks sellest tegevusväljast, kus võisid aset leida kalevite ajastuga seotud olulisemad sündmused.

Kallukse Lodikivi ja Külmaallikas. Tuntud ka kui Linda-Neitsi kivi ja Linnamäe kivi. See on looduskaitse all olev rändrahn ja püha kivi Lääne-Virumaal Kadrina vallas. Muistendi järgi toonud lõuna poolt tulev “Kalevi naene” kivi põlles kaasa, põllepaelad aga katkenud ühtäkki enne mäele jõudmist ja kivi kukkunud maha. Siin asuvad ka maastikuliselt väga maalilised Kallukse mäed. Lodikivi on üsna veidra kujuga ja mõjub sealses paigas vägagi suursuguselt, meenutades nagu mingit hiidlooma. Rahnu ümbermõõt on 24,5 m, kõrgus 5,5 m, pikkus 8,5 m ja laius 5,7 m ning maapealse osa mahuks 144 m³. Looduskaunis Külmaallikas asub Lodikivist eemal Loobu jõe ääres sealse Külmaallikamäe all.

Assamalla küla ümbruse maastik. Assamalla on rikas oma Kalevipoja pärandi poolest, siin asub 13 Kalevipoja muistenditega seotud mäge ja Kalevipoja hobuse jälgedega seotud luht. Assamalla luht arvataksegi olevat Kalevipoja hobuse nahk.

Porkuni Rattajärv. Selles järves pidavat muistendite järgi asuma Kalevipoja ratas ja siit umbes sadakond sammu eemal olevas mitu korda väiksemas Sahkjärves pidavat asuma Kalevipoja sahk. Rattajärv ja Sahkjärv on mõlemad karstijärved. Siinne ümbruskond on rikas ka Kalevipoja hobusega seotud muistendite poolest.

Kalevipoja allikad ehk Jõepere veskiallikad. Nende allikatega ja siinsete paikadega on seotud mitmeid muistendeid Kalevipojast ja tema hobusest. Rahvasuu teab ka lisada, et siinne lamava inimese kujuline mäeselg olevat eikeegi muu kui magama jäänud Linda.

Neeruti Sadulamägi, Ees-ja Tagajärv. Lääne-Virumaal Neeruti küla juures asuv Sadulamägi on Kalevipoja sängi tüüpi mägi. Nimetatud mägi olevat legendi järgi tekkinud Kalevipoja hobuse sadulast. Oletatavasti võib selle mäe näol tegemist olla kas mingi kultuskoha või muinaseestlaste kantsiga. Mäe all asub maaliline Eesjärv ja sellest veidi eemal lääne-loode suunas Tagajärv. Siinne kant on looduskaunis ja mägederohke. Mäed on siin järsuilmelised ja neid katavad vanad salumetsad.

Kupukivi. Kalevineitsiga või ka Kalevipoja naisega seotud rändrahn. Kupukivi on Harjumaal olevatest rändrahnudest üks suurim. Rahnu ümbermõõt on 33,2 m, pikkus 12,5 m, laius 8,7 m ja kõrgus 5,8 meetrit. Võsastiku vahel olevana meenutab ta põllu pealt eemalt vaadatuna justkui mingit maja või väiksemat küngast. Rahvasuu teab pajatada, et see kivi olla siia kukkunud Kalevineitsi põllest.

RINGREISI HINNAD::: 105 eurot (tavahind) ja 90 eurot (pensionär, õpilane ja üliõpilane). Eraldi soodushind koolieelikule (palume küsida hinda). Lisainfo ja registreerimine: Marek Laimets, tel. 56 659 543, e-mail: marek@ajamatkad.ee.
Bussi suurus sõltub osalejate arvust.

Hind sisaldab:
– bussisõitu
– reisijuhi-giiditeenust
– ööbimist majutusasutuses ja hommikusööki

Lisatasu eest:
– õhtusööki majutusasutuses. hinnad varieeruvad 5-10 euro vahel.
– võimalik tellida Tallinnast (Mamo cateringist) päeva peale kaasa piknikukorvi näol kergeid suupisteid (söök-jook). Huvi korral küsige menüüd. Saab kokku panna endale sobiva valiku.
KPR 2.osa. A4

Comments are closed.

English