Matkaja meelespea

Kallis Kaasteeline!

Siin mõned näpunäited, mida võiks teada matkale tulles.

Matkariietus olgu mugav ja piisavalt kerge, samas siiski selline, milles ei hakkaks palav ega külm. Kui on külm ja jahe ilm, siis see võiks olla kihiline, sest kui juhtub, et soojaks läheb, siis oleks hea riietust seljast kihtidena, vastavalt sellele, kuidas ja kui palju ilm soojaks läheb, maha võtta. Ka sooja suvise ilmaga on alati kasulik kaasa võtta vihmakeep või jope. Kunagi ei või teada, millised kavatsused ja üllatused Ilmataadil meie jaoks varuks on. Matkale tulles on mõistlik jalga panna kas kõrged saapad, mis vett läbi ei lase või kummikud. Seda just sellepärast, et palju on liikumist niisketel aladel ja on ka jõgede, ojade ja kraavide ületamisi. Kõrged ja vettpidavad jalanõud on siin igati abiks. Ka kaitsevad nad meid kokkupuutel rästikutega. Ehkki viimastega kokkujuhtumine on enam kui väike ja seda just sellepärast, et me liigume mitmekesi. Meie poolt tekitatud maavibratsiooni tunnetades jõuavad ussid üldiselt õigel ajal pakku minna. Puukidega seoses oleks parem kui teie riietus oleks kinnine (seal poleks auke ega avausi) ja heledamat värvitooni. Heleda pealt hakkavad puugid paremini silma ja sestap saab neid juba varakult eemaldada. Sääskede puhul, kui on sääsehooaeg, võiks kasutada mõnda sobivat sääsetõrjevahendit.

Kaasa võiks võtta mingit söögipoolist ja midagi joodavat. Ehkki me pakume ka omalt poolt lõunapausi ajal väeteed juua ja šokolaadi süüa, võivad need kellele sellest napiks jääb, midagi veel lisaks võtta. Matkale võiks kaasa võtta veel fotoaparaadi, sest mõned hetked ja kohad võivad olla jäädvustamise koha pealt vägagi unikaalsed. Lisaks, need, kes huvituvad sügis-ja kevadseente ja ravimtaimede korjamisest, neil võiks kaasas olla ka taskunuga ja mingi kott, kuhu neid korjata. See võiks eelistatavalt olla mingi paberkott.

Lisaks kõigele, et matkama tulla, peab teil kaasas olema hea tuju ja tahe enda jaoks ära teha midagi uut ja põnevat. Ka soovitan olla avatud iga uue asja suhtes, sedapidi saate looduses kõike kogeda ja nautida võimaliku maksimumi eest.

Kõik olmepraht, mis teil matka ajal tekib, selle peaksite loodusest välja viima ja maha paneme selleks ettenähtud kohtadesse. Kohapaiga vastu võiks olla austus ja lugupidamine.

Miks on looduses matkamine mõeldud ainult kuni 9-le inimesele? Seda sellepärast, et mitte häirida liigselt metsarahu ja mitte kahjustada oma käimisega liigselt loodusmaastikke.

Kallis Kaasteeline, kui Sul on veel küsimusi pakutavate matkade ja nende olemuste kohta, siis anna meile julgelt teada.

Heade soovidega,

Marek Laimets
Ajamatkad

Comments are closed.

English