Müütiline Saaremaa, 1.osa – 2-päevane Saaremaa ringreis

Müütiline Saaremaa, 1. osa – 2-päevane ringreis Saaremaa kõige saladusikumatesse ja erilisematesse paikadesse

1. päev
Väljasõit Tallinnast kell 7:30 hommikul.

Karja kirik. Saaremaa ja kogu Eesti ja Põhja-Euroopa üks omanäolisemaid ja vanemaid kirikuid. kiriku sees palju iidseid märke ja sümboleid. Põhja-Kirde-Saaremaa.
Lõunasöögipaus Leisi külas. Siin olevas Sassimaja-nimelises toitlustuskohas on võimalik lõunat süüa. Põhja-Saaremaa.
Pöitse allikad. Siin asub umbes 5 allikakohta, ühte neist teatakse ka kui ohvriallikat. Põhja-Saaremaa.
Pelisoo mägi. Kõrge seljandik, kus legendide järgi käisid nõiad (võlud) muiste nõiarohtu korjamas ja võimalik et see oli neil ka üleüldine kokkutulemiskoht. Mäe lõunaosas salapärane laevakujuline tasandik. Saaremaa üks kõrgemaid, järsumaid, erilisemaid ja müstilisemaid paiku. mäe all, sellest edelas, idülliline tammik. Kesk-Loode-Saaremaa.
Türiseniidi kivi. Saaremaa loodeosa üks suuremaid ja pilkupüüdvamaid rändrahne. Rahnu kõrgus 4 m, ümbermõõt 21,2 m. Loode-Saaremaa.
Võhma ringvall. Mitme ringiga ümbritsetud suurtest maakividest kuhjatud ringvall-kompleks. Arvatakse olevat muinasaegne pühakoht. Loode-Saaremaa.
Panga pank. Muistne mere äärne pühakoht. Seotud mütoloogilise tegelaskuju Maretaga. Siin käidi vanasti kesksuvisel ajal pühitsemas viljakuse-, karjaõnne ja päikesekultusega seotud püha – maretapäeva. Loode-Saaremaa.
Pidula maalinn või kultuskoht. Asub Pidula mõisa läheduses. Koosneb kahest vallist (vanast välisest kivivallist ja seesmisest suuremast ringikujulisest kivi-muldvallist). Keskmise valli ümber ja peal kasvab vanu põlispuid. Loode-Saaremaa.
Odalätsi allikad. Suure-Tõllu ja Vanapagana legendidega seotud pühad allikad. Loode-Saaremaa.

Saabumine Kuralase külas (Loode-Saaremaa) asuvasse majutuskohta õhtul orienteeruvalt kell 20.00. majutuskohaks Loode Turismitalu (http://www.loodetalu.ee)

2. päev
8.00-9.00 hommkusöök

Kurevere küla muinasväljad (kalmete väli, kultuskivid, muinasmaastik). Saaremaa üks suuremaid ja kogu Eesti üks suurusgusemaid kalmevälju. Loode-Saaremaa.
Odalätsi ehk Kihelkonna maalinn. Muistse maalinna ase, selle suursugused kõverikmändidega ilmestatud liivavallid Odalätsi luidetel. Loode-Saaremaa.
Kuressaare. Võimalus külastada omal käel Kuressaare piiskopilinnust ja teha tutvust Kuressaare Laurentiuse kirikuga. Kirikus asub arhailise väljanägemisega, lohede ja teiste mütoloogiliste tegelastega ilustatud, endise Anseküla kiriku vana 14.sajandist pärit ristimisvaagen. Lõunasöök Mardi hostelis.
Pühatu allikad. Saaremaa kuulsamaid ja ilusamaid allikakohti, ohvriallikas. Selle allika vette käidi ohverdamas muiste kõigist Saarema nurkadest. Lõuna-Saaremaa.
Kaali peakraater. Rikka pärimusainesega mütoloogiline kraatrijärv, mida ümbritseb lehtpuudest puudesalu ja vana ringvall-müür. Kesk-Lõuna-Saaremaa.
Kõljala püha mets. Vana tammik, kohati põismets, kohati natuke puisniitu. Muinaspõhja eepose järgi on Heimdallri püha sarv Gjallarhorn peidetud pühasse metsa. Kuna horn tähendab vananorra keeles sarve ja r-täht on vananorra nimetustes mitteametlik lõpuliite tunnustäht, siis on sõnadel Gjalla (sõnast Gjallarhorn) ja Kõlja (kohanimes Kõljala) väga suur sarnasus. Kesk-Lõuna-Saaremaa.

Saabumine Tallinnasse õhtul orienteeruvalt kell 22.30.

RINGREISI HINNAD::: 130 eurot (tavahind) ja 115 eurot (pensionär, õpilane ja üliõpilane). Eraldi soodushind koolieelikule (palume küsida hinda). Lisainfo ja registreerimine: Marek Laimets, tel. 56 659 543, e-mail: marek@ajamatkad.ee.

Bussi suurus sõltub osalejate arvust.

Hind sisaldab:
– bussisõitu
– reisijuhi-giiditeenust
– praami ülevedu
– ööbimist majutusasutuses ja hommikusööki

Lisatasu eest:
– rikkalikku õhtusööki Loode turismitalus. Hind 10 eurot. Palume ette tellida!
– suitsusauna. Hind kogu õhtuks 130 eurot.Saaremaa RR, 1.osa. A4

Comments are closed.

English