Pedaslauka matk

Matka nimetus: PEDASLAUKA ÜRGLOODUSMATK
Matkateekonna orienteeruv pikkus: 5 km
Asukoht: Koitjärve raba, Põhja-Kõrvemaa LKA, Kuusalu vald, Harjumaa

Matka märksõnadeks on simajas idüllilisus ja hunnitu maalilisus. Käime ära Pedaslauka juures, teeme sellele ringi peale. Põikame sisse kunagisele pelgupaigale Pedaslauka ääres, Pedaslaukasaarele.  Teel Pedaslauka juurde teeme peatuse ka kauniilmelise Kolmepedajalauka ja Lohusaarelauka veeres. Need on mitmete pilkupüüdvate laukasaarekestega kaunistatud ja jändrikutest pedajatega ümbritsetud sulniilmelised rabajärved. Pedaslauka kalda veeres teeme pikema peatuse ja mõtiskleme nende asjade üle, mis meid elus edasi viivad. Matka jooksul laulame mitmetes kohtades (sulnitel haldjailmelistel soosaartel) KANDLE SAATEL arhailisi kalevalariimilisi regilaule, et tunnetada seeläbi paremini kõigi oma seitsme meelega kohapaikade erilisust ja iidsust. Sulandume iidsete laulurütmide ja helide kaudu kohapaiga endisaega, et luua sel moel sild oma esivanemate kuldajastuga.

Kui on suvine aastaaeg ja soe ilm, siis on võimalus Pedaslaukasaare lõuna-edelakülje juures ära käia ka ujumas. Pedaslaugas on ideaalne koht, kus ujuda ja kenasti aega veeta. Nimelt, erinevalt teistest rabaveekogudest on Pedaslauka põhi kaetud peamiselt lameda paekiviga. üksikutel juhtudel on küll siin ja seal mõni puujuurikas järve põhjas, aga see ei sega saamast üldist naudingut ja heaolutunnet antud kohast. Tegemist oleks nagu mingi metsiku spaaga, kus järvepõhi on mõnusalt käidav. Järvevesi on keskmiselt 1-1,3m sügavune. Ujuda ja supelda saavad siin ka kõik need, kes muidu ujuda ei oska või ei viitsi. Eriliseks pärliks järve keskel on kuus väikest imetillukest saarekest, millel pea igaühel kasvab peal üksikult kas kase-või männijändrik. Saarekesed on täpselt nii suured, et sinna peale mahub korraga vaid 1-2 inimest. Saarekesete pealt avanevad vaated on sõna otsese mõttes miljonivaated. Läbi kaugustesse küündiva rabaavaruse paistavad ida poolt Pikapõllu mäed, lääne ja loode suunas aga avanevad hunnitud vaated Koitjärve lagerabale, põhjas-kirdes seevastu piirab vaadet Pedaslaukasaar oma kõrge männimetsaga ning lõuna suunas avaneb simajas vaade Koitjärve rabametsale.

Niisamuti käime ära ka Koitjärve Pikklauka kallastel, teeme ringi peale ka sellele laukale. Ka selles laukas on võimalik ujuda, oma väike järvesaareke on ka siin täitsa olemas ja omal kohal (0,1 ha) täpselt järve keskel ja kaetud väikese metsaga. Pikkauka järvesaar asub kaldast vaid umbes 25 m kaugusel, seega huvilistel võimalik ujudes ka seal saarel ära käia. Tagasiteel algpunkti külastame ka Lohusaare nimelist soosaart. Soosaarel asuv nelikandiline lohk võib peita endas metsavendade punkri jäänuseid.

Lisaks loodusega tutvumisele räägime matkal põgusalt kohalikest teadaolevatest legendidest, muinaseestlaste mütoloogiast, siinsetest jumalustest ja haldjatest ning vanadest traditsioonidest. Niisamuti riivame servapidi ka Muinaspõhja mütoloogiat. Jõhvikate (aprillist-maini ja augustist-novembrini), kukemarjade (juulikuu jooksul), rabamurakate (juulikuu jooksul) ajal on võimalik osa saada nende marjade poolt pakutavast maitseelamusest. Lõunapausi ajal keedame Pedaslaukasaarel väeteed Eestimaa loodusmaastikul kasvavatest taimedest.

Lisatasu eest saab matka lõpus tellida endale rikkaliku õhtusöögilaua Saula külas asuvas Viikingite külas. Menüüd on saadaval küsimise peale. Matkalised, kes soovivad õhtusööki tellida, paluks sellest hiljemalt päev enne matkapäeva teada anda ja paluks neil teada anda ka sellest, millised on nende õhtusöögi eelistused.

Lisatasu eest Viikingite külas ka arhailise koopasauna kasutamise võimalus. Hinnapakkumist küsida matka tellimisel. Koobassaun on oletatavasti üks arhailisemaid saunatüüpe. Läbi aastatuhandete on koopasaunas leilimõnu nautinud lugematu arv saunasõpru. Saunal on eesti rahvatraditsioonis tugev maagiline tähendus. Teame sauna kui halbade vaimude väljaajamise, tervenemise paika. Saun oli koht, kus elu algas ja ka lõppes. Lavale mahub korraga 10 inimest, eesruumi laudade taha kuni 20.

Matka suveperiood 01.05-30.10

Matka talveperiood 01.12-01.03

Soovituslik osalejate arv 8-12 inimest. Hind ühe inimese kohta 33 eurot. Hind kätkeb endas matkajuhiteenust (2 matkajuhti) koos regilaulmise ja kandlemänguga ning väetee joomist. Lisaks sisaldub hinnas ka tasu räätsade kasutamise eest. Matk kestab kuni 6 tundi. Matkateekonna orienteeruv pikkus 5 km (vastavalt teelolijate soovile saab matka kas pikemaks või lühemaks lõigata, nii ajaliselt kui ka vahemaadest lähtuvalt).

NB! Võimalik kokku leppida ka plaaniväliseid aegu. Selleks andke oma soovidest aegsasti teada.

Matkale registreerimiseks saada kiri e-posti aadressile: marek@ajamatkad.ee.

Heade matkasoovidega

Ajamatkad

Pilte saad suuremalt vaadata pildile klikkides

Comments are closed.

English