Udrikulauka ürgloodusmatk Kalevipoja radadel

Matka nimetus: UDRIKULAUKA ÜRGLOODUSMATK KALEVIPOJA RADADEL
Matkateekonna orienteeruv pikkus: 7 km
Asukoht: Udriku laugas, Udriku raba, Ohepalu LKA, Kadrina vald, Lääne-Virumaa

Juhhei, Kalevite kange rahvas!

Midagi väga eksklusiivset ja täiesti ainulaadset – läänemeresoomlaste ennemuistse väega vürtsitatud arhailiste väelauludega sprituaalne rännak Lääne-Virumaa ürgloodusmaastikul Kalevipoja kuldse ajastuga hingestatud radadel. Matka jooksul laulame mitmetes kohtades (sulnite laugaste ja saladuslike soosaarte veeres) KANDLE SAATEL arhailisi Kalevipoja ajastuga seotud kalevalariimilisi laule niisamuti ka lõike meie eeposest endast, et tunnetada seeläbi paremini kõigi oma seitsme meelega kohapaikade erilisust ja iidsust. Sulandume iidsete laulurütmide ja helide kaudu kohapaiga endisaega, et luua sel moel sild oma esivanemate kuldajastuga.

Matk algab Maagemäe läheduses asuva Kalevipoja sängi tüüpi muinaseestlaste linnamäe külastamisega, mis kui iidne unustusehõlma langenud esivanemate kants ootab enda taasavastamist. Siit edasi siirdume saladuslikule Udrikusaare soosaarele, kus kasvavad vanad haavad-kased kõverikud. See on paik, kus aeg jääb seisma ja kust õhkub ebamaisust. Siia kostab ära ka Kalevite ajastu kauge kaja. Pärastiselt liigume sajalaukalise Udrikuraba laukajärvestiku väikeste ja suurte laugaste vahelt kauniilmelise ja mitmete suuremate ning väiksemate laukasaarekestega ilustatud Udrikulauka nimelise rabajärve juurde. Siinse kalda veeres teeme lühema peatuse ja mõtiskleme nende asjade üle, mis meid elus edasi viivad, laulame kandlega arhailisi Kalevipoja ajastuga seotud kalevalariimilisi laule, et tunnetada seeläbi paremini kõigi oma seitsme meelega selle paiga erilisust ja iidsust. Sulandume iidsete laulurütmide ja helide kaudu kohapaiga endisaega, et luua sel moel sild oma esivanemate Kuldse Ajastuga. Selles tuules liigumegi edasi Viiehingesaare soosaarele, mis asub Kaskelauka rabajärve veeres. Kaskelaukas asub idüllilise iluga vürtsitatud laukasaareke. Viiehingesaarel teeme pikema peatuse, keedame väeteed Eestimaa loodusmaastikul kasvavatest taimedest, laulame kandlega arhailisi kalevalariimilisi laule. Jõhvikate (aprillist-maini ja augustist-novembrini), kukemarjade (juulikuu jooksul), rabamurakate (juulikuu jooksul) ajal on võimalik osa saada nende marjade poolt pakutavast maitseelamusest. Räägime muinas-eesti ajaloost, mütoloogiast ja traditsioonidest.

Lisainfo Kalevipoegade ajastust lähtuvalt: Tundub, et Looja ja Loojatarid on selle paiga peale mingisuguse erilise aupaiste kohaldanud. Teisalt jälle, peale metsiku ja süütunäolise puutumatu ürglooduse, on kant rikas ka pärandkultuuri ja isegi muinasajaloolisuse poolest (Kalevipoja legendid).

Võib oletada, et siin läheduses võis kunagi tõesti elada keegi kalevipoegadest. Sest ainult sellistele vägevatele nagu kalevipojad, kes olid tähtsad ülikud muinasaegses Eestis, oli sobilik-paslik elada sellistes uhketes looduskaunites kohtades. Igatahes nõndamoodi kõlab kordades sobilikumalt, kui see, et nad elasid kuskil mingisugustes tavalisemates kohtades. On ju loogiline mõelda, et vaevalt nii suured ülikud nagu kalevipojad leppisid mingi tavalise lauskmaaga. Hunnitud vaated ebatavalisele ilule ja pealegi veel kõrgetest paikadest olid muinasaja elanikele üsnagi suure tähtsusega. Siin läheduses asunud ennemuiste ka linnamägi ja kunagi kandis üks osa Udriku sood ka Linnamäe soo nime. Linnamäe soo piirneb aga Kalevipoja legendidega seotud Naelaaugumäega. Udriku nimeline kohanimi on üldse kalevite-kalevipoegadega seoses väga tähenduslik nimetus. Ennemuistsetes regilauludes ongi näiteks Kalevi (Kalevipoja) üheks paralleelnimeks olnud just Udregas (katkendid vanast rahvalaulust „Osmi haigus”: „kas võtan vana Kalevi või võtan uue Utregase”). Viimase omastavas käändes olev vorm ongi aga Udriku (nii nagu Urmas ja Urma soo, nii on ka Udregas ja Udreku (Udriku) soo).

Lisaks loodusega tutvumisele räägime matkal põgusalt kohalikest teadaolevatest legendidest, muinaseestlaste mütoloogiast, siinsetest jumalustest ja haldjatest ning vanadest traditsioonidest. Niisamuti riivame servapidi ka Muinaspõhja mütoloogiat. Jõhvikate (aprillist-maini ja augustist-novembrini), kukemarjade (juulikuu jooksul), rabamurakate (juulikuu jooksul) ajal on võimalik osa saada nende marjade poolt pakutavast maitseelamusest. Lõunapausi ajal keedame Viiehingesaarel väeteed Eestimaa loodusmaastikul kasvavatest taimedest.

Lisatasu eest saab matka lõpus tellida endale rikkaliku mahetoidulise õhtusöögilaua Ohepalu külas arhailise olemuse ja ajastutruu sisustusega Linnumäe loodustalus. Menüüd on saadaval küsimise peale. Matkalised, kes soovivad õhtusööki tellida, paluks sellest hiljemalt päev enne matkapäeva teada anda ja paluks neil teada anda ka sellest, millised on nende õhtusöögi eelistused. Hinnapakkumist küsida matka tellimisel.

Lisaks on sealsamas Linnumäe loodustalus ka arhailise soome sauna ja kümblustünni ning ka sealse idüllilise sauna tiigi kasutamise võimalus. Elekter majapidamises puudub, valgust annavad küünlad ja õlilambid. Saunaliste päralt on kaminaruum, väligrill istepakkudega ja lõkkease istepinkidega. Hinnapakkumist küsida matka tellimisel.

Matka suveperiood 01.05-30.10

Matka talveperiood 01.12-01.03

Soovituslik osalejate arv 8-12 inimest. Hind ühe inimese kohta 43 eurot. Hind kätkeb endas matkajuhiteenust (2 matkajuhti) koos regilaulmise ja kandlemänguga ning väetee joomist. Lisaks sisaldub hinnas ka tasu räätsade kasutamise eest. Matk kestab kuni 8 tundi. Matkateekonna orienteeruv pikkus 7 km (vastavalt teelolijate soovile saab matka kas pikemaks või lühemaks lõigata, nii ajaliselt kui ka vahemaadest lähtuvalt).

NB! Võimalik kokku leppida ka plaaniväliseid aegu. Selleks andke oma soovidest aegsasti teada.

Matkale registreerimiseks saada kiri e-posti aadressile: marek@ajamatkad.ee.

Heade matkasoovidega

Ajamatkad

Pilte saad suuremalt vaadata pildile klikkides

Comments are closed.

English