Virussaare rabamatk ennemuistsetel radadel

Matka nimetus: VIRUSSAARE RABAMATK ENNEMUISTSETEL RADADEL
Matkateekonna orienteeruv pikkus: 9 km
Asukoht: Virussaar, Kõima raba, Halinga vald, Pärnumaa

Virussaare matk viib meid ennemuistsetel radadel Eestimaa kõige saladuslikemasse paikadesse. Pole vist olemas Eestis teist nii legendiderohket soosaart, kui seda on Virussaar. Soosaar on kaetud servast servani tiheda saladuselooriga. Matka jooksul laulame mitmetes kohtades (sulnite laugaste ja saladuslike soosaarte veeres) KANDLE SAATEL arhailisi Kalevipoja ajastuga seotud kalevalariimilisi laule niisamuti ka lõike meie eeposest endast, et tunnetada seeläbi paremini kõigi oma seitsme meelega kohapaikade erilisust ja iidsust. Sulandume iidsete laulurütmide ja helide kaudu kohapaiga endisaega, et luua sel moel sild oma esivanemate kuldajastuga.

Tutvume muinasjutulise Virussaare haldjametsaga ja selle mitmekesise loodusega, Virussaare ümbruses kõikjal maalilised vaated Kõima rabale. Lisaks kõigele, aastaaegadest lähtuvalt, õpime tundma erinevaid taimi, nii soo-, raba-, nurme kui ka metsataimi. Eestimaa üks müstilisemaid ja legendiderohkemaid kohti, Virussaare soosaar, teab rääkida lugusid ja legende ja külvab lasnatäiega müstikat. Kõik siin soosaarel on mattunud justkui sügava saladuseloori alla. Virussaare keskkohas asuvad paekividest vallid, mis moodustavad siin koos loodusliku ja mitteloodusliku osaga üsna tähendusliku ovaalse valli. Siinse müürpaljandi vahel olevat suurt lõhet teab rahvasuu kui Ussilõugast. Seda kohta on peetud vanade eestlaste muistseks linnaasemeks. Kõige tuntum kõikidest legendidest on vahest ehk see allolev nõidade lugu.

“Legend kolmest nõiast. Vanasti elanud kolm suurt nõida: Vidu, Tani ja Nadi.Vidu elanud Virussaares. See saar on Vee valla jaos kroonu rabas, teda ümbritseb ütlemata tüma soo. Saar ise aga on kõva, paekaljuline, ääri piirab vallimoeline kõrgustik. Rahvas räägib, et vanasti olnud seal linn. Tani elanud Taidrasaares, arvata umbes kaheksa versta Virussaarest hommiku pool raba sees, mille ümber jälle tüma soo on. Nadi elanud Naissaares, nende kahe saare vahel. Taidra- ja Naissaar on Parasmaa valla jaos.Ühe luua ja lasnaga teinud nad korraga leiba. Vilistamise peale tulnud ahjuluud ja leivalasn iseenesest igaühe juurde. Hobusega sõitnud nad ratsa suveajal üle tümade soode üksteisele võõraks, ilma et hobune oleks sisse vajunud. Virussaares pidavat veel hulk raha neist järel olema, aga keegi ei tohi seda kohta kaevata, sest rahvasuus on jutt, et seda varandust pidavat üks ussikuningas hulga alamatega valvama. Rahvas on sellele kohale nime pannud Ussilõugas, sest igal ajal, kui sinna ligi minnakse, on seal usse näha.” KJ II 72/3 (63). Käsikirjas: E 21892/3 (21) < Pärnu-Jaagupi, Vee v. – J. Reitvelt (1895). Lasn, -a – labidas.

Lisaks loodusega tutvumisele räägime matkal põgusalt kohalikest teadaolevatest legendidest, muinaseestlaste mütoloogiast, siinsetest jumalustest ja haldjatest ning vanadest traditsioonidest. Niisamuti riivame servapidi ka Muinaspõhja mütoloogiat. Jõhvikate (aprillist-maini ja augustist-novembrini) ja rabamurakate (juulikuu jooksul) ajal on võimalik osa saada nende marjade poolt pakutavast maitseelamusest. Siin kasvab eriline jõhvikasort – Virussaare jõhvikas – need on veidi nagu pirni meenutavad suhteliselt suured jõhvikad. Lõunapausi ajal keedame Virussaarel väeteed Eestimaa loodusmaastikul kasvavatest taimedest.

Lisaks, õhtul peale matka külastame lähedalasuvat idüllilist paekiviaedadega ääristatud Pikavere muinasküla (mis on saanud nii mitmegi aasta eest “aasta ilusama küla” tiitli), kust võib vajadusel lisatasu eest soetada kohalikke mahetooteid. Soovijatele lisaraha eest õhtusöök. Matkalistel, kes soovivad õhtusööki tellida, paluks sellest hiljemalt kolm päeva enne matkapäeva teada anda ja paluks neil teada anda ka sellest, millised on nende õhtusöögi eelistused.

Lisatasu eest sealsamas lähedal Perekülas ka veel soome sauna kasutamise võimalus.

Matka suveperiood 01.05-30.10

Matka talveperiood 01.12-01.03

Soovituslik osalejate arv 8-12 inimest. Hind ühe inimese kohta 43 eurot. Hind kätkeb endas matkajuhiteenust (2 matkajuhti) koos regilaulmise ja kandlemänguga ning väetee joomist. Lisaks sisaldub hinnas ka tasu räätsade kasutamise eest. Matk kestab kuni 8 tundi. Matkateekonna orienteeruv pikkus 9 km (vastavalt teelolijate soovile saab matka kas pikemaks või lühemaks lõigata, nii ajaliselt kui ka vahemaadest lähtuvalt).

NB! Võimalik kokku leppida ka plaaniväliseid aegu. Selleks andke oma soovidest aegsasti teada.

Matkale registreerimiseks saada kiri e-posti aadressile: marek@ajamatkad.ee.

Heade matkasoovidega

Ajamatkad

Pilte saad suuremalt vaadata pildile klikkides

Comments are closed.

English